Aktualnie koszyk jest pusty
Podaj e-mail:
Podaj hasło:
Wybierz walutę  
poniedziałek - piątek od 8:00 do 16:00
e-mail: biuro@punta.com.pl

Sugerowane kategorie:

  Producenci:

   Zadzwoń do nas przez Skype
   Lista produktów
   Zapisz się do newslettera

   Ostatnio dodane opinie
   Klasa sama w sobie ;) To duża przyjemność posługiwać się narzędziem dla 65 latka , którego nie bolą potem ręce. Wyśmienite rezultaty polerowania Znakomity i skuteczny Sprzedawca uszkodził płytkę frezu krzywiąc ją o milimetr, przez co pióro w wpust z jednej strony ... więcej

   Historia ciesielstwa

   Historia ciesielstwa rozciąga się aż do czasów prehistorycznych.
   Warunki pogodowe i potrzeba ochrony przed dzikimi zwierzętami zmusiła ludzi do budowy schronień. Odkryto, że już prehistoryczny człowiek używał drzew jako domu, ponieważ zapewniały najlepszą i najbezpieczniejszą ochronę.Pierwszymi domami ludzkimi tysiące lat temu były podziemne jaskinie i jaskinie skalne. Dopiero znacznie później plemiona koczownicze jako pierwsze zamieszkały w namiotach zrobionych ze słupów i zwierzęcej skóry

   Kształt namiotu dał początek formie dachu dwuspadowego z płatwi kalenicowej lub z belki wspartej na dwóch pniach z rozwidlonymi gałęziami. Krokwie ustawiano na drewnianych podkładach na ziemi.

   Te proste konstrukcje zostały zastąpione przez chaty budowane z okrąglaków wbitych w ziemię, na których krokwie, położne blisko siebie i związane sznurami zrobionymi z łyka, tworzyły kształt trójkąta. Następnie całość pokrywana była trzciną, trawą i ziemią. Bardziej znaczące domki pojawiły się ok. 4000 p.n.e. Początkowo ściany i dach budowane były z nieobrobionych pni.

   Dopiero wynalezienie narzędzi takich, jak topór, młot i piła pozwoliło na bardziej wyrafinowane kształtowanie drewna. Pierwsze koło powstało dzięki cięciu pnia poprzecznie na dyski, belki i deski powstały dzięki cięciu pnia wzdłużnie, a pierwsze połączenia na zakładkę i czopy - dzięki piłowaniu.

   Prehistoryczne osady palowe położone na Jeziorze Federsee w Württembergu oraz na jeziorach w Szwajcarii, zwłaszcza na Jeziorze Bodeńskim dają świadectwo drewnianym konstrukcjom w pradawnych czasach.

   Odkryte osady palowe nadal stoją a ich wiek ocenia się na 5000 lat. Zakłada się, że ówcześni rzemieślnicy wyspecjalizowali się w budownictwie palowym i budowało również takie budynki innym osadnikom w tamtych czasach. Rzemiosło budownictwa drewnianego nadal było udoskonalane przez kolejne stulecia.

   Budynki z XVI i XVII wieku
   W tym okresie powstające konstrukcje drewniane były coraz solidniejsze i w wielu przypadkach zbyt wytrzymałe do celów, do których miały słupy. Sprawiło to, że nadmiernie zaczęto wycinać ten cenny surowiec naturalny. I chociaż wielu z nas cieszy widok budynków z murem pruskim, to jednak wiele z nich ma błędy konstrukcyjne bądź nie nadaje się do celów, do jakich zostały przeznaczone. Wypływa to min. z faktu braku wiedzy ówczesnych fachowców o wytrzymałości materiałów i statystyki. W obecnych czasach z wiedzą, którą posiadamy jesteśmy w stanie wykorzystać drewno w zupełnie inny, celowy a przede wszystkim bardziej ekonomiczny sposób.

   Budownictwo szkieletowe jest bardzo popularne w niektórych regionach i nadal takim pozostanie w przyszłości. Mimo to materiały tj. kamień i cegła stopniowo staj się materiałem z wyboru.

   W dzisiejszych czasach ciesielstwo nad a za obecnymi zmianami, wycofując się z mniej lub bardziej przestarzałych metod na rzecz nowych technologii, w tym nowoczesnych metod budownictwa drewnianego tj. wiązary dachowe, konstrukcje ramowe czy impregnowane belki i krokwie pozwalające przedłuży żywotność drewna.

    

   O PUNTA Do pobrania Ważne informacje Katalogi narzędziowe
   DotPay